O projekcie

Z ziemi polkowickiej... Baśnie i legendy.

Cóż jak nie baśnie i legendy przechowują historię, tradycje i wartości danej społeczności? Czyż legendy nie stoją na straży tożsamości i nie pozwalają trwać pokoleniom w poczuciu wspólnoty z tymi, którzy odeszli? To w nich zapisane są dzieje regionu, historie mieszkańców, miejsc i obyczajów, które kształtują świadomość własnej tożsamości.

Polkowice ze swoją zawiłą historią nie mają swojego kanonu legend, a szkoda, gdyż w zakamarkach naszej historii jest wiele opowieści godnych spisania. Dlatego też jednym z głównych założeń projektu jest utrwalenie w postaci słowa pisanego i mówionego lokalnej historii. Pomysł na projekt urodził się w głowach członków Fundacji Kulturolubni, którzy za jeden z głównych celów stawiają sobie dbanie o zachowanie niematerialnego dziedzictwa regionu.

Wsparcia finansowego, potrzebnego do stworzenia baśni i legend, udzielił Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu Wspólnie dla Dziedzictwa 2020. W realizację projektu włączyły się lokalne instytucje - Urząd Gminy w Polkowicach, Centrum Kultury oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna - oraz Wolontariusze.

Projekt składał się z następujących

1. Przygotowanie skryptu wiedzy historycznej. Skrypt wiedzy historycznej

2. Dolnośląski konkurs literacki, w którym uczestnicy mieli za zadanie stworzyć baśń lub legendę na podstawie skryptu.

3. Warsztaty ilustracji, podczas których uczestnicy stworzyli kolaże inspirowane poszczególnymi legendami.

Przewiń na górę